• خانه
  • >
  • اخبار
  • >
  • بازدید از دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و شرکت در جلسه ماهانه باشگاه فیزیک دانشگاه تهران

بازدید از دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و شرکت در جلسه ماهانه باشگاه فیزیک دانشگاه تهران

برنامه بازدید از دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و شرکت در سخنرانی باشگاه فیزیک دانشگاه تهران توسط باشگاه فیزیک دبیرستان علامه حلی تهران برگزار شد.
به رسم دوشنبه اول هر ماه، صد و پنجاه و هفتمین جلسه باشگاه فیزیک در دانشگاه تهران، روز دوشنبه ۳ اردیبهشت با سخنرانی آقای دکتر شاهین شیخ‌جباری با موضوع «مروری بر آثار علمی استیون هاوکینگ» برگزار شد. این جلسه بهانه‌ای شد تا باشگاه فیزیک دبیرستان علامه حلی تهران، بازدیدی از دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و شرکت در جلسه سخنرانی را برای علاقه‌مندان به این موضوع ترتیب دهد.

این برنامه از ساعت ۱۶ با بازدید از آزمایشگاه‌های دانشکده فیزیک دانشگاه تهران شروع شد. در این بازدید آقای دکتر عبدی، معاونت پژوهشی دانشکده فیزیک، ما را همراهی کردند. ایشان ما را با آزمایشگاه‌ها و امکانات مختلف دانشکده آشنا کرده و در رابطه با برخی از موضوعاتی که استادان و دانشجویان دانشکده به بررسی آن‌ها مشغول بودند، صحبت کردند.

وسایل آزمایشگاهی آزمایشگاه‌های دانشکده فیزیک دانشگاه تهران
بازدید شرکت‌کنندگان از آزمایشگاه‌های دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

میان این بازدیدها، اطلاعات بسیار جامع و خوبی با زبان ساده از آقای دکتر عبدی شنیدیم و در طول مسیر دانش‌آموزان سؤالات خود را مطرح کرده و از پاسخ‌های ایشان استفاده می‌کردند.
پس از برنامه بازدید در حدود ساعت ۱۷  نوبت به سخنرانی ماهانه باشگاه فیزیک تهران رسیده بود. جلسات باشگاه فیزیک تهران را انجمن فیزیک ایران در دوشنبه اول هر ماه برگزار می‌کند. در هر جلسه موضوعات مختلفی مورد بحث و سخنرانی قرار می‌گیرد، اما این ماه به خاطر درگذشت “استیون هاوکینگ”، همانند بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز عملمی دیگر دنیا، موضوع سخنرانی به «مروری بر آثار علمی استیون هاوکینگ» احتصاص داشت تا علاقمندان با نقش این دانشمند بزرگ در پیشرفت علم فیزیک معاصر و دلیل شناخته شدنش به عنوان یک فیزیکدان موثر آشنا شوند.
سخنرانی قرار بود با اخبار فیزیکی شروع شود، اما مسئول این بخش ابتدا شروع به بخش فیلم تقریبا طنزی با محوریت “استیون هاوکینگ” کرد، تا حواس حضار را به خودش جمع کند و سپس در ادامه به اخبار فیزیکی پرداخت. از جذاب‌ترین این اخبار بررسی اقدامات جدید دانشمندان برای اتفاقات و برهم کنش های مواد در بازه‌های زمان‌های فوق‌العاده کوتاه (از مرتبه ده به توان منفی هجده ثانیه) بود که بسیار کار نو و جالبی بود.
در ادامه برنامه، نوبت به سخنرانی اصلی رسید. با دعوت از آقای دکتر شاهین شیخ‌جباری که فیزیکدان مطرحی در زمینه فیزیک انرژی‌های بالا و رئیس پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی هستند، سخنرانی از ساعت حدود ۱۷:۴۵ شروع شد.
سخنرانی محوریت بسیار جالب و قابل توجهی داشت به این شکل که دکتر شیخ جباری با تقسیم بندی ۱۰ سال به ۱۰ سال زندگی “استیون هاوکنیگ”، سعی داشتند تا اقدامات و دستاوردهای او را در ۷۶ سال حیاتش به زبانی ساده توضیح دهند.

سخنرانی جناب دکتر شاهین شیخ جباری

در پایان نیز برنامه در ساعت ۱۹:۱۵ به پایان رسید و دانش آموزان پس از پذیرایی دانشکده را ترک کردند.

و این گزارش را با جمله ای از “استیون هاوکینگ” که در جلسه گفته شد به پایان می‌رسونم:
«تا زمانی که زندگی هست، امید هم هست…»

ابوالفضل صالح

نویسنده: ابوالفضل صالح

متولد 24 آذر 1379 (2000/12/14) :-) دانش آموز دبیرستان علامه حلی 1 تهران و از علاقه مندی هام هم میتونم به ریاضیات، کامپیوتر و فیزیک اشاره کنم و بشدت به ورزش(فوتبال) علاقه دارم و به دنبال تغییر هستم...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.