گزارش کارسوق پیچیدگی های طبیعت

در تاریخ سه شنبه مورخ 17/5/96 کارسوق پیچیدگی های طبیعت با ارائه آقای عباس کریمی از گروه علم شبکه و ساختار های پیچیده ی دانشگاه شهید بهشتی توسط باشگاه فیزیک و زیر نظر دبیرستان علامه حلی یک تهران دوره دوم از ساعت 15 الی 19 برگزار شد.

در این کارسوق، شش مبحث فیزیک و فیزیک،فیزیک و ریاضی،فیزیک و شیمی، فیزیک و زیست شناسی،فیزیک و جامعه شناسی مطرح شد.

فایل‌های کارسوق

لینک مربوط به فایل‌های صوتی ارائه‌ها:

بخش نخست

بخش دوم

بخش سوم

لینک مربوط به اسلاید‌ها:

بخش نخست

بخش دوم

بخش سوم

فیزیک و فیزیک(بخش ۱):

از گالیله تا اینشتین، از مکانیک نیوتونی تا مکانیک کوانتومی

در این قسمت ابتدا درمورد مدلسازی صحبت شد و بعد نگاهی گذرا به فیزیک نوین انداخته شد و سپس در رابطه با گزاره ها و این که آیا دیگر فیزیک کلاسیک دیگر به کار نمی آید و جایگزین شده است یا تنها بهبود یافته و این که آیا دوباره نیاز به تغییر در تفکر و انگاره های فیزیک دانان مدرن هست یا خیر، صحبت شد. 

فیزیک و ریاضی(بخش ۱):

از حساب دیفرانسیل و انتگرال تا ریاضیات کسری!

در این بخش ،سوال هایی مانند آیا ریاضیات یک علم انتزاعی ست؟ یا به زیانی دیگر آیا ما در ریاضیات قوائد را کشف می کنیم یا آنان را اختراع می کنیم؟ اگر آنان را اختراع می کنیم پس چگونه است که حتی انتزاعی ترین چیزها مانند اعداد موهومی یا هندسه فرکتالی در فیزیک کاربرد پیدا کرده اند؟ مطرح شد و به بحث در رابطه با آن ها پرداخته شد.

فیزیک و شیمی(بخش ۱):

از مکانیک کوانتومی تا مولکول ها

در این قسمت ابتدا نگاه اکثر فیزیک دانان نسبت به شیمی، مورد نقد قرار گرفت و راجع به این که چرا شیمی خود یک علم جداگانه است و زیر مجموعه ای از مکانیک کوانتومی نیست صحبت شد. در اینجا به این نقل قول بسنده می کنیم که بزرگ متفاوت است.

فیزیک و زیست(بخش ۲):

از Active Matter تا Passive Matter

در این  ابتدای این مبحث، فیلم هایی از وجود الگوهایی ناخواسته در رفتار حیوانات که ناشی از قوانینی ساده و ابتدایی بود گذاشته شد و سپس با نرم افزار .Net logo به شبیه سازی رفتار های مورچه ها در یافتن غذا و رفتار زنبور ها در یافتن مناسب ترین کندو پرداخته شد.سپس با تغییر دادن متغییر های تاثیرگزار بر رفتار موجودات مانند جمعیت و … و کشیدن نمودار های مختلف الگو های جالبی نمایش داده شد.

فیزیک و جامعه شناسی(بخش ۳):

از نظریه توازن فریتز هایدر تا شبکه های پیچیده

در این قسمت ابتدا در رابطه نظریه توازن فریتز هایدر و نقش آن در اتفاقات ساده و جالب مانند جنگ جهانی اول  و نقش آن در شبکه های پیچیده صحبت شد و در مورد شباهت های موجود میان شبکه های پیچیده و زیست و شبکه های فیسبوک و نوروساینس چندین اسلاید نشان داده شد و با استفاده از دو شبیه سازی گفته شد چگونه شبکه های پیچیده در کنترل بیماری های واگیرداری مانند ابولا و آنفولانزا نقش حیاتی ایفا کرد و چگونگی استفاده از آن در اقتصاد صحبت شد و در انتها با نمایش دو شبیه سازی دیگر این بخش نیز به پایان رسید.

در پایان، کارسوق با اعطای گواهینامه به شرکت کنندگان پایان یافت.

در ادامه عکس های بیشتری از کارسوق رو ملاحظه می کنید.

            

لینک کوتاه:
علیرضا غضنفری

نویسنده: علیرضا غضنفری

بنده علیرضا غضنفری هستم متولد اسفند 1379، کلا به چالش کشیده شدن رو دوست دارم برا همین تو هرچیزی که تونستم یه سرکی کشیدم، کامپیوتر ، فیزیک نوین، فیزیک سرد ، والیبال و همینطور در شطرنج که توش حریف می طلبم و همینطور برای شما آرزوی خفن بودن دارم(کلا سعی کنید توی حداقل یه چیز خفن بشید)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.