• خانه
  • >
  • کارسوق سایکوفیزیک

کارسوق سایکوفیزیک

ویرایش: برای دریافت گزارش کارسوق به این صفحه مراجعه کنید!

 

باشگاه فیزیک علامه حلی برگزار می‌کند:

سری کارسوق‌های علوم اعصاب‌ شناختی

این کارسوق‌ها مباحث گوناگونی را در بر می‌گیرند، از جمله: سایکوفیزیک، سیستم‌های پیچیده عصبی، مدل‌سازی الکتریکی سلول‌های عصبی، سیگنال‌های الکتریکی عصبی و آنالیز ریاضی آنها، رابط مغزماشین، و

برنامه این سری از کارسوق‌ها از طریق همین وبسایت اعلام می‌شود.

 

کارسوق سایکوفیزیک

مدرس: پویا پاکاریان
دانش‌آموخته Neural Computation دانشگاه Carnegie Mellon

گروه مخاطب: دانش‌آموزان دبیرستان (دوره دوم متوسطه)
و دانشجویان کارشناسی رشته‌های علوم‌ پایه و مهندسی

آخرین مهلت ثبت نام: ۱۹ اردیبهشت ۹۶
هزینه شرکت در کارسوق: ۵۰ هزار تومان (امکان تخفیف هزینه برای تعداد محدودی از شرکت‌کنندگان)
(به همراه یک وعده ناهار و پذیرایی میان‌برنامه)
زمان: پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۸:۳۰ تا ۱۹
مکان: دبیرستان علامه حلی تهران

به شرکت‌کنندگان در کارسوق گواهی معتبر و به شرکت‌کنندگانی که پروژۀ کارسوق را با موفقیت به انجام رسانند گواهی انجام پروژه اعطا می‌شود.

شرایط استفاده از تخفیف هزینه:
– تخفیف هزینه در قالب یک بورسیه علمی برای تعداد محدودی از شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است.
– در صورت پذیرش برای استفاده از این بورسیه، ۳۰ درصد تخفیف برای شرکت در کارسوق اعطا می‌شود.
– برای درخواست پذیرش لازم است یک ایمیل حاوی مطالب زیر به ایمیل info@heliofizx.ir ارسال کنید:
۱- کوتاه درباره خودتان (مقطع تحصیلی، محل تحصیل و …)
۲- در صورتی که پیش از این تجربه یادگیری یا انجام پروژه در زمینه‌های مرتبط با کارسوق داشته‌اید
۳- توضیح دهید که چگونه شرکت در کارسوق سایکوفیزیک می‌تواند در آینده شما نقش داشته باشد.

 

درباره کارسوق سایکوفیزیک

فیزیکدان شهیر، آقای Gustav Fechner در سال 1860 برای اولین بار در دنیا واژه «سایکوفیزیک» را به کار برد و کتابی در این زمینه نوشت. با این‌حال آثار اندیشه‌های سایکوفیزیکی در کارهای فیزیکدانان قدیمی‌تر (مثلا ابن‌هیثم) نیز مشاهده شده‌است. امروزه با این که بیشتر دیتای سایکوفیزیک توسط روانشناسان تولید می‌شود، تئوری‌های کلان این دانش توسط فیزیکدانان -و متخصصین رشته‌های مشابه فیزیک همچون مهندسی و آمار- بنا می‌شوند. بنابراین، تصمیم گرفتیم که در باشگاه فیزیک کارسوق سایکوفیزیک برگزار کنیم.

سایکوفیزیک دانش اندازه‌گیری کمّی رابطه میان محرک‌های فیزیکی و پاسخ‌های ادراکی انسان می‌باشد. یافته‌های دانش سایکوفیزیک در گستره وسیعی از فناوریهای دیداری و شنیداری مثلا واقعیت مجازی، فشرده‌سازی تصاویر، …- استفاده می‌شوند.

علم «سایکوفیزیکِ حسی» بر اساس Signal Detection Theory بنا شده است. خارج از حوزه سایکوفیزیک این نظریه بخشی از برنامه درسی رشته مهندسی مخابرات و رشته‌های نزدیک به آن است. علم «سایکوفیزیکِ حرکتی» بر اساس Control Theory بنا شده است؛ که خارج از حوزه سایکوفیزیک، بخشی از برنامه درسی رشته مهندسی مکاترونیک و رشته‌های مشابه آن می‌باشد. دیگر شاخه‌های سایکوفیزیک –مثلا مفاهیم زبانی، محاسبات ذهنی، تصمیم‌گیری، و…- نیز با نظریه‌های مختلف علوم کامپیوتر، ترمودینامیک، و رابطه نزدیک دارند.

در کارسوق حاضر تکیه ما بر «سایکوفیزیکِ حس بینایی» است. فرمت کلی بسیاری از آزمایشهای این علم این است که آزمایشگر شخص دیگری که اصطلاحاً سابجکت نامیده می‌شود را پشت کامپیوتر می‌نشاند. کامپیوتر طبق برنامه‌ریزیِ قبلی آزمایشگر، یکسری تصاویر را با مدت زمان‌های کوتاه و بسیار دقیق، با دقت در حد هزارم ثانیه، به آن شخص نشان می‌دهد. در حین دیدن آن تصاویر، سابجکت باید بعد از ظهور برخی تصاویر خاص، یکی از چند دکمه‌ای که آزمایشگر پیش از شروع آزمایش معنیشان را گفته بوده انتخاب کند و بفشارد تا به سوالی که قبل از آزمایش در مورد آن تصویر خاص برایش طرح کرده بود پاسخ داده باشد. از روی زمانی که طول کشیده تا شخص بتواند به آن تصویر پاسخ دهد (Reaction Time)، یا این‌که چند درصد از جواب‌هایش نادرست بوده (Error Rate)، یا این‌که پارامترهای فیزیکی تصویر را روی چه مقداری تنظیم کرده، آزمایشگر پی می‌برد که مغز چه الگوریتمی را اجرا و/یا از چه سیستم دینامیکی پیروی می‌کند.

 

با توجه به فرمت کلی آزمایش‌های سایکوفیزیکِ بینایی، نرم‌افزارهایی که می‌توانند زمان نمایش تصاویر را با دقت هزارم ثانیه به درستی تنظیم کنند، اهمیت ویژه‌ای در این زمینه دارند.

برخی از آن نرم‌افزارها به قرار زیر هستند: DMDX، Psychopy، Psychtoolbox (PTB)،…. بعید است که کسی بتواند یک کارسوق سایکوفیزیک برگزار کند بدون اینکه یکی از این نرم‌افزارها را استفاده نماید. برای کارسوق حاضر، ما نرم‌افزار سایکوپای –که در پایتون اجرا می‌شودرا به کار می‌بریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.