• خانه
  • >
  • کارسوق پیچیدگی‌های طبیعت

کارسوق پیچیدگی‌های طبیعت

*** مهلت ثبت‌نام به پایان رسید! ***

 

مقدمه: در کارسوق «پیچیدگی‌های طبیعت» به دنبال این هستیم که ببینیم اتفاقاتی که در بین قسمت‌های مختلف طبیعت رخ می‌دهد شکل هم هستند؟ آیا پشت پرده خلقت، الگوی رمز‌آلودی وجود دارد؟ آیا می‌توانیم تمام جهان هستی را به کمک ریاضیات توصیف کنیم؟ به عنوان مثال، همانطور که به کمک ریاضیات طیف اتم هیدروژن را پیش‌بینی می‌کنیم، می‌توانیم رفتار باکتری‌ها را نیز پیشبینی کنیم؟ آیا امکان‌پذیر هست که فیزیک به کمک جامعه‌شناسان رفته و مسائل جامعه‌شناسی را بررسی کند؟

ارائه دهنده: عباس کریمی (از گروه سیستم‌های پیچیده و علم شبکه دانشگاه شهید بهشتی)

زمان: سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ – ساعت ۱۵:۰۰ الی ۱۹:۰۰

مکان: خیابان کارگر جنوبی، خیابان کمالی، خیابان غفاری، دبیرستان علامه‌حلی تهران

هزینه ثبت نام: ۳۰ هزار تومان

*ثبت‌نام برای عموم آزاد است


توضیحات: کارسوق «پیچیدگی‌های طبیعت» که معرف نگاهی میان‌رشته‌ای به علم است، در ۳ قسمت، هر قسمت ۶۰ دقیقه برگزار می‌شود و شامل سرخط‌های زیر است:

 

۱- فیزیک و فیزیک:

از گالیله تا اینشتین، از مکانیک نیوتونی تا مکانیک کوانتومی

در این قسمت مروری بر ساختار کلاسیک و مدرن علم فیزیک می‌کنیم و ساختار فیزیک را از ابتدای شگل‌گیری بر پایه اصولی که امروز می‌شناسیم مرور می‌کنیم و به این پرسش می‌پردازیم که آیا فیزیک مدرن می‌تواند به پرسش‌های قرن ۲۱‌ام نیز پاسخ دهد؟! همچنین در این قسمت نگاهی به انگاره‌های موجود در جامعه فیزیک‌دانان می‌کنیم؛ آیا نیازی به تغییر و تحول انگاره در جامعه فیزیک‌دانان داریم یا نه!

 

۲- فیزیک و ریاضی:

از حساب دیفرانسیل و انتگرال تا ریاضیات کسری!

آیا فیزیک یا قوانین آن، کشف یا اختراع می‌شوند؟ ریاضیات چطور؟ آیا ریاضیات می‌تواند کاملا انتزاعی باشد و هیچ کاربردی نداشته باشد؟ آیا فیزیک همان ریاضیات کاربردی است؟ آیا هر ایده مجرد ریاضی بالآخره راهی در دنیای کاربرد پیدا می‌کند؟ در این قسمت با نگاهی به مقاله The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences اثر Eugene Wigner به کاربرد‌های ریاضی در فیزیک نگاه می‌کنیم.

۳- فیزیک و شیمی:

از مکانیک کوانتومی تا مولکول‌ها

آیا شیمی همان فیزیک است؟ آیا شیمی چیزی جز مکانیک کوانتومی و کاربرد آن در سطح اتمی و مولکولی نیست؟ آیا فیزیک‌دان‌ها می‌توانند به پرسش‌های شیمی‌دانان پاسخ دهند؟ در این قسمت همچنین نگاهی به فیزیک پلیمر‌ها خواهیم داشت.

 

۴- فیزیک و زیست‌شناسی:

از Passive Matter تا Active Matter

دنیایی که فیزیک‌دانان با آن کار می‌کنند دنیای «بی‌جان» است در صورتی که زیست‌شناسان با دنیای «زنده» سر و کار دارند. آیا قوانین حاکم بر اتم‌ها همان قوانین حاکم بر سلول‌هاست؟ اگر این‌گونه است پس چرا اتم‌ها را فیزیک‌دانان و سلول‌ها را زیست‌شناسان مورد بررسی قرار می‌دهند؟! اگر این گونه نیست، این سوال مطرح می‌شود که مگر سلول‌ها از پروتون‌ها، نوترون‌ها و الکترون‌ها ساخته نشده‌اند؟ پس چرا قوانین حاکم بر آن‌ها متفاوت با اتم‌هاست؟ در این قسمت با مرور رفتار توده‌ای از باکتری‌ها سراغ مفهوم گذار فاز که موضوعی اصیل در فیزیک است می‌رویم. همین‌طور نگاهی به زیست‌شناسی محاسباتی می‌کنیم.

 

۵- فیزیک و جامعه‌شناسی:

از نظریه توازن فریتز هایدر تا شبکه‌های پیچیده

ریچارد فاینمن، فیزیک‌دان نامی قرن ۲۱‌ام در یک مصاحبه گفته بود که «علوم اجتماعی» در حقیقت «شبه‌علم» هستند. آیا نگاه فاینمن به علوم اجتماعی، نگاهی درست بوده است؟ آیا می‌توانیم با ابزار‌های محاسباتی مسائل اجتماعی را نیز حل و بررسی کنیم؟ آیا مجاز هستیم که از ریاضیات در توصیف رفتار انسان‌ها و پیش‌بینی اتفاقات جوامع انسانی استفاده کنیم؟ در این قسمت سعی می‌کنیم با استفاده از مفاهیمی چون شبکه‌های پیچیده به این پرسش پاسخ دهیم.

 


برای دریافت نسخه با‌کیفیت پوستر بر روی آن کلیک کنید!

پوستر کارسوق پیچیدگی‌های طبیعت

 

1 دیدگاه برای صفحه‌ی “کارسوق پیچیدگی‌های طبیعت” موجود است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.