بومرنگ چگونه کار میکند؟ (قسمت اول)

همه افراد یا فیلمی از بومرنگ دیده‌اند یا دست‌کم اسم آن را شنیده‌اند.

اکثر افراد نیز فکر می‌کنند که همه بومرنگ‌ها به سمت خودشان باز می‌گردند.

خب همه‌ی بومرنگ‌ها اینطور نیستند.

بومرنگ‌ها به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.

۱- سنگین(شکاری)

     ۲– سبک(همونایی که اگه خوب پرتاب بشن بر می‌گردن دستت)

مبدع بومرنگ‌ها استرالیا بود که آن زمان قبیله‌ها این وسیله را برای تفریح و سرگرمی و جذب توریست نساختند، استفاده بومرنگ در آن زمان شکار بود. و به همین دلیل این وسیله ساخته‌شد.

ولی مسأله اصلی همه این است که بومرنگ چگونه کار می‌کند. بومرنگ درست شبیه به بال هواپیما ساخته‌می‌شود و زاویه بین این دوبال معمولاً ۱۰۷ درجه است که این زاویه می‌تواند عوض شود ولی مسیر حرکت بومرنگ نیز دچار تغییراتی  می‌شود. ولی حالت وترهای بومرنگ باعث ایجاد یک نیرو عمود می‌شود که باعث حرکت دایره‌ای(در اکثر موارد اگر بومرنگ خوب ساخته‌شده باشد.)

همانطور که گفته‌شد، اساس کار بومرنگ مثل بال هواپیما است.(در عکس بالا نیز نشان داده‌شد)

ولی بال هواپیما چطور باعث ایجاد حرکت به سمت بالا خواهد شد؟

در بال هواپیما به دلیل شکل آن سرعت هوا در زیر کمتر از روی آن است.(خب مسیر زیر بال کوتاه است ولی مسیر روی بال بلندتر است). اختلاف فشار در بالا و پایین بال هواپیما باعث می‌شود نیرو رو به بالا به بال هواپیما وارد شود.

این نیرو عمود بر سطح بال و به سمتی که برآمدگی وجود دارد است. به همین دلیل بومرنگ به سمت برآمدگی می‌چرخد. البته یک سؤالی پیش میاد.

بومرنگ استفاده شده در ویدئو سه پر بود.چرا این اتفاق باز هم می‌افتد؟

جواب ساده است.(شاید البته!!!) اصول کار بومرنگ وعوض نشده.(خب اصول کار نیروی عمودی است که در هر شکلی از بومرنگ وجود دارد.) بومرنگ‌های متفاوتی از نظر ظاهری وجود دارد.

 

 

عباس آخوندی

نویسنده: عباس آخوندی

عبّاس آخوندی هستم. دانش‌آموز ریاضی-فیزیک. به مبحث فیزیک حالت جامد و به طور خاص لایه نازک علاقه‌مند هستم. با کمک معلّم‌های مدرسه از طریق شبیه‌سازی فیزیکی با پژوهشی فیزیک آشنا شدم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.